You are currently viewing Rodzaje barier drogowych

Rodzaje barier drogowych

Na każdym kroku spotkać można bariery drogowe. Są stałym elementem przestrzeni zurbanizowanej. Ich stosowanie w określonych sytuacjach wymusza prawo. Montuje się je najczęściej po to, by wyeliminować lub znacząco ograniczyć zagrożenia, na jakie narażeni są uczestnicy ruchu, zwłaszcza piesi i rowerzyści.

Bariery drogowe zawsze przydatne

bariery drogoweJakie są rodzaje barier drogowych i gdzie można je znaleźć? Najczęściej do barier drogowych podchodzimy bezrefleksyjnie. Dawniej były spotykane rzadko, dziś stoją przed każdą szkołą czy przedszkolem, o ile znajdują się w bliskim sąsiedztwie ulicy. Uniemożliwia to dzieciom wtargnięcie na jezdnie, jak również przejście przez nią w miejscu niedozwolonym. Ale nie tylko w pobliżu placówek oświatowych można je znaleźć. Trwałe bariery drogowe montuje się również na kładkach dla pieszych, przy ścieżkach rowerowych (o ile przebiegają przez obiekty inżynierskie) oraz wzdłuż ciągów pieszych przy ruchliwych drogach (jeśli nie oddziela je pas zieleni). Mogą też służyć do oddzielenia chodnika czy ścieżki od parkingów, placu zabaw czy terenów zielonych. Mogą być łańcuchowe lub segmentowe montowane pojedynczo lub w parach). Wśród barierek drogowych najpopularniejszym modelem jest model U-12a. Jest to barierka typu olsztyńskiego, składająca się z jednego słupka oraz owalnego przęsła ulokowanego na wysokości 550 mm. W mieście spotykamy też często barierę rurową U-12 z poprzeczką.

bariery drogoweTo barierka typu trzepak, którą najczęściej montuje się w celu odgrodzenia od siebie obszarów o różnym przeznaczeniu, np. ścieżki rowerowej i ulicy. Popularne są również: barierka łańcuchowa U-12b oraz barierka rurowa z pionowymi szczebelkami (U-11a). Wszystkie tego typu odgrodzenia muszą być bardzo trwałe, bo najczęściej montuje się je na stałe. Mają służyć przez długi czas. Są najczęściej ocynkowane, a przy tym wyróżniają się estetycznym wyglądem. Nie szpecą przestrzeni miejskiej, ale stają się jej stałym elementem, o czym świadczy fakt, że mało kto poświęca im uwagę. Pomalowane są najczęściej na kontrastowe kolory, np. żółty, czerwony lub biały, nierzadko z dodatkiem elementów odblaskowych. Zachowanie bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, zarówno pieszych, jak i osób jadących na rowerze, jest kwestią priorytetową.

W tym celu stawia się określone zabezpieczenia, których zadaniem jest uniemożliwienie wykonania niebezpiecznych manewrów, jak również poinformowanie o istniejącym zagrożeniu, np. ruchliwej drodze. Barierki drogowe, trwałe i solidnie wykonane, są zatem niezwykle potrzebne. Ich produkcją zajmuje się wiele firm w całej Polsce.

Więcej przeczytasz na: salvada.pl