Rodzaje paneli słonecznych i ich ceny

Panele słoneczne to alternatywne źródło energii, które przede wszystkim pozwoli na zaoszczędzenie pieniędzy. Wykorzystywane są do bezpośredniego zasilania urządzeń elektrycznych lub ładowania akumulatorów. W skład całego systemu fotowoltaicznego oprócz baterii słonecznych wchodzą akumulator, regulator ładowania i inwerter, które pozwoli na otrzymanie większego napięcia AC.

Baterie słoneczne od dobrej firmy

baterie słonecznePanele słoneczne można podzielić na kilka rodzajów. Są to panele elastyczne, ogniwa fotowoltaiczne oraz zwykłe panele. Ponadto baterie można podzielić na wielkość mocy. Istnieją panele, które mają 5W-170W oraz takie, które mają 170W-320W. Panele elastyczne są w szczególności wykorzystywane na łodziach i jachtach. Są odporne na oddziaływanie wody morskiej oraz promieni UV. Ogniwa fotowoltaiczne są mniej popularne w Polsce, ze względu na to, że zamieniają energię pozyskaną z promieniowania elektrycznego w prąd elektryczny, a warunki panujące w naszym kraju nie są do tego tak dobre jak np. w Hiszpanii. Pomimo to coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie, co wynika głównie ze względu na długowieczność ogniw fotowoltaicznych. Wybór ogniw pozwala na darmowe pozyskiwanie energii elektrycznej. Warto ocenić samemu opłacalność inwestowanie w baterie słoneczne – cennik sprzedaży jest różny w zależności od firmy, ale ceny są bardzo podobne.

baterie słoneczneOgniwa fotowoltaiczne są za mniej więcej 70zł za dziesięć sztuk, a cena paneli elastycznych zaczyna się od 400zł. Panele o mniejszej mocy można kupić za 40zł, a te o mocy 270W za średnio 500zł. Ponadto na cenę paneli słonecznych ma wpływ to, czy są to panele monokrystaliczne, polikrystaliczne czy też amorficzne oraz jakiej są marki. Ponadto wiele firm oferuje projektowanie systemów fotowoltaicznych i ich montaż. Projektowanie systemów fotowoltaicznych odbywa się najczęściej za pomocą symulacji komputerowej. Zapobiegają one popełnieniu błędów w obliczeniach i pozwalają na szybkie przeprowadzenie analizy ekonomicznej i ekologicznej wybranego systemu. Wszystkie obliczenia oparte są na danych meteorologicznych, dzięki czemu oczekiwane efekty systemu są precyzyjniejsze. Projektant, który zajmuje się naszym systemem dzięki symulacji komputerowej ma łatwiejsze zadanie. Panele fotowoltaiczne zostają zamontowane na dachu bądź ziemi, w zależności od prośby klienta.

Specjaliści umieszczają panele w kierunku południowym, uwzględniając wszystkie zacienienia, takie jak kominy czy anteny. Dzięki pomocy osoby doświadczonej nie trzeba martwić się o jakiekolwiek problemy z usytuowaniem paneli i można cieszyć się nowym, sprawnym systemem PV.