Różne rodzaje zlewów granitowych

Wybór zlewu granitowego powinien uwzględniać zarówno jego aspekty wizualne, jak i funkcjonalne. Nowoczesne zlewy mogą być nawet ozdobą kuchenną, a zbyt mały zlewozmywak będzie utrudniał codzienne zmywanie. Dlatego też udając się do sklepu z wyposażeniem kuchennym trzeba dokładnie zapoznać się z całą ofertą sprzedażową, tak by kupić produkt, który w pełni spełni wszelkie oczekiwania.

Ciemny zlew do kuchni

zlew z granituZacznijmy od kwestii estetycznej. Zlew powinien być kolorystycznie dobrany do blatów w kuchni oraz do szafek. Dobrym produktem będzie ciemny zlew z granitu. Na ciemnym zlewie nie widać zabrudzeń, a na niejednorodnym pod względem struktury granicie tym bardziej. Ciemny zlew jest bardziej elegancki i bardziej nowoczesny niż jasny zlewozmywak. Zlew może mieć różne kształty. Wyróżniały zlewy prostokątne, kwadratowe, okrągłe i narożne. Okrągły kształt jest bardzo ładny, i przypomina umywalkę, a nie standardowy zlew, wersja narożna przeznaczona jest do małych kuchni, gdzie nie ma zbyt dużo miejsca i trzeba szukać niestandardowych rozwiązań. Zlewy prostokątne j kwadratowe są najpopularniejsze i zawsze się sprawdzą. Zlewozmywak granitowy może mieć jedną, dwie lub półtorej komory. Półtorej komory oznacza, że jest jedna duża komora oraz jedna mniejsza do zmywania sztućców.

zlew z granituZarówno mniejsza jak i większa druga komora są bardzo przydatne, szczególnie jeśli dużo gotujemy. Przydaje się także ociekaczka na zlewie. Wtedy jedna część zlewu na poziomie blatu jest szersza. Można na niej trzymać gąbki, ścierki, płyny do mycia naczyń, bo bez tego trzeba byłoby dokupywać osobne pojemniczki, lub odkładać gąbkę bezpośrednio na blat. Ociekaczka przydaje się także wtedy kiedy mamy dużo naczyń do zmywania i na standardowej suszarce do naczyń wszystkiego byśmy nie zmieścili. Kupując zlew z granitu trzeba też dobrać do niego odpowiednie baterie. Oczywiście stal nierdzewna jest tu najlepsza, a jej błyszczące wykończenie współgra z gładką powierzchnią kamienia. Bateria powinna być ruchoma i długa, bo krótka utrudniałaby opłukiwanie naczyń pod wodą. Trzeba wymierzyć otwór do zlewu i jego szerokość, by bateria miała wysokość, długość i kształt pasujący do całości.

Kupując zlewozmywak z granitu ma się pewność, że dokonuje się trafnego wyboru. Taki zlew jest atrakcyjny pod względem wizualnym, ma różne kształty, a do tego jest granit jest najbardziej wytrzymałym materiałem stosowanym do tworzenia zlewów. Ciemny zlew jest polecany przez projektantów, choć do wnętrz skandynawskich czy utrzymanych w kolorystyce bieli lepszy będzie jasny zlewozmywak.