You are currently viewing Różne sposoby na czyszczenie kanapy

Różne sposoby na czyszczenie kanapy

Kanapa to idealny mebel do odpoczynku. Duża, wygodna, z miękkim siedziskiem i wysokim oparciem sprawi, że można na niej siedzieć czy leżeć przez długi czas. Świetnie się sprawdzi podczas oglądania telewizji, czytania książek, czy wtedy kiedy przychodzą goście i trzeba gdzieś ich posadzić. Niestety, im częściej kanapa jest używana tym bardziej się brudzi.

Odkurzanie i pranie kanapy

pranie kanapyKurz, pot, okruszki, plamy z napojów sprawiają, że tapicerka kanapy staje się szara, wyblakła, zabrudzona. Zamiast dekoracją pomieszczenia i funkcjonalnym meblem zaczyna tylko szpecić otoczenie i nikt nie chce z niej korzystać. Dlatego też warto wiedzieć jak powinno wyglądać odkurzanie i pranie kanapy, tak by zawsze prezentowała się ona nienagannie. Dobrze jest używać do czyszczenia tapicerki zwykłego odkurzacza, nawet małego na akumulator. Odkurzacz zasysa kurz, piasek, okruszki, czyli powierzchniowe zabrudzenia kanapy. Tej czynności nie można jednak pomijać. Jeśli nie odkurzymy mebla przed praniem to zamiast usuwać zabrudzenia będziemy je wcierać jeszcze głębiej w strukturę tkaniny, a efekt końcowy będzie odwrotny od zamierzonego. Do czyszczenia kanapy można używać też szczotek parowych. Często myjki parowe mają materiałowe nakładki, dzięki którym można odświeżyć kanapę bez zniszczenia tkaniny.

pranie kanapyGorąca para wodna odświeży zapach kanapy, pomoże pozbyć się nieprzyjemnego zapachu np. papierosów, a do tego usunie zalegające roztocza. Co zrobić w przypadku plamy z jagód, czy sosu? Sprawdzą się tu różne domowe metody. Na tłuste plamy nie ma nic lepszego niż płyn do mycia naczyń – skutecznie usuwa on tłuszcz nie tylko z naczyń, ale także z ubrań, czy z mebli. Na trudne zabrudzenia można użyć też pasty z sody oczyszczonej i wody – sprawdzi się także przy czyszczeniu zlewu, czy umywalki. W celu odświeżenia kanapy warto jest zastosować płyn do prania lub też delikatne szampony piorące dostępne np. w drogeriach. Jeśli jednak kanapa jest mocno zabrudzona, poszarzała, to jedyną opcją będzie ekstrakcyjne pranie. To pranie podciśnieniowe wykonywane przez fachowców. Mają oni specjalne odkurzacze, które jedną rurą wtłaczają ciepły roztwór myjący w tkaninę, a drugą rurą szybko ją zasysają, wraz z zabrudzeniami.

W ten sposób kanapa nie będzie przemoczona przy praniu, a nawet najgłębiej osadzone w tkaninie zabrudzenia będą całkowicie usunięte. Profesjonalne pranie ekstrakcyjne pomoże także pozbyć się roztoczy i drobnoustrojów, a także brzydkich zapachów z tapicerki. Dzięki temu kanapa będzie idealnie czysta, ładna i pachnąca.