You are currently viewing Salon z płytami betonowymi

Salon z płytami betonowymi

Za sprawą projektantów wnętrz ceniących nowoczesny styl we wnętrzach polskich domów zaczęły się pojawiać płyty betonowe na ścianę (częściej), a także betonowe posadzki czy meble (rzadziej). Skąd ta popularność betonu? Wiąże się ona z jego właściwościami, czyli z dużą trwałością, odpornością na zmienne temperatury oraz na wilgoć.

Płyty betonowe jako dekoracja

płyty betonowe na ścianę	Przez to można go stosować w każdym pokoju, choć najczęściej jest to salon. Płytami betonowymi najczęściej obkłada się jedną ścianę w pomieszczeniu. Wszystko po to, by nadać mu nowoczesnego charakteru, ale nie sprawić, by pokój był ponury i przytłaczający. Większa ilość betonu wymagałaby zmian kolorystycznych (więcej intensywnych, kontrastowych barw) i większej ilości światła (by zniwelować wrażenie ponurości). Płyty betonowe na ścianę w domu będą doskonałe na ścianę z telewizorem. Tam będą dobrze wyeksponowane, niezasłaniane przez meble. Można je także spokojnie montować na ścianie kominkowej, ponieważ beton jest odporny na wysokie temperatury. Nie pali się, nie topi, nie nagrzewa, z powodzeniem zastąpi kamienną oprawę kominka. Jak zaaranżować salon z płytami betonowymi na ścianę? Najczęściej w takim pokoju dziennym dominuje szarość, biel, czerń. Całość utrzymana jest w standardowym klimacie nowoczesnym. Jeśli beton na ścianie jest ciemniejszy, to meble mogą być jasne, do jaśniejszych płyt lepsze będą ciemne meble.

płyty betonowe na ścianę	Chodzi o to, by wyposażenie odcinało się kolorystycznie od ścian. Ważne jest także oświetlenie. Doskonale sprawdzą się tutaj lampy industrialne z metalu, jak również oprawy sufitowe z ledami. Warto zaznaczyć, że w płytach można wycinać otwory i na nich montować kinkiety czy plafony. Wiele osób narzeka na to, że beton nie pasuje do domowego, przytulnego wnętrza. Dla takich ludzi płyty betonowe można łączyć z drewnianymi podłogami oraz meblami. Wtedy jedna szara ściana staje się jeszcze bardziej wyrazista, a całość nabiera nowego charakteru. Wielbiciele mocniejszych barw mogą postawić na kontrastowe dodatki. Mogą to być czerwone poduszki dekoracyjne, błękitne obicie sofy, czy jaskrawy abażur. W takim wnętrzu nie powinno zabraknąć też roślin doniczkowych.

Płyty betonowe można stosować również w innych pomieszczeniach, nawet w kuchni i łazience, ponieważ beton jest odporny na zabrudzenia oraz na wilgoć. Można go zamontować nad blatami, czy na ścianie z wanną. Tworzy się też betonowe elewacje domów, posadzki (także wylewane), podjazdy dla samochodów i ścieżki w ogrodzie. To wybitnie uniwersalny materiał, który ma liczne zalety.