You are currently viewing Systemy wentylacji w prywatnych domach

Systemy wentylacji w prywatnych domach

W Polsce zdecydowana większość budynków jest ogrzewana za pomocą pieców węglowych. Dla sprawnego działania systemu centralnego ogrzewania z wykorzystaniem pieców węglowych konieczne jest wybudowanie kominów, przez które odprowadzane są dymy i opary powstające w procesie spalania.

wentylacjaPrzewody kominowe biegną od piwnic aż po sam dach. Zazwyczaj w domach budowane są dwa kominy. Jeden z nich jest kominem grzewczym zaś drugi jest kominem wentylacyjnym.
Dzięki kominom wentylacyjnym możliwy jest prawidłowy obieg powietrza w domach. Dzięki nim możliwa jest wentylacja grawitacyjna. W przewodzie wentylacyjnym znajdują się kratki wentylacyjne i kratki nawiewowe. Zużyte powietrze jest zasysane za pomocą kratek wentylacyjnych i następnie jest odprowadzane na zewnątrz przewodem wentylacyjnym. Dzięki różnicy ciśnień powietrze jest odprowadzane aż nad przestrzeń dachową. jednocześnie za pomocą kratek nawiewowych do pomieszczeń jest doprowadzane świeże powietrze, które jest zassane z zewnątrz pomieszczeń.
Bardzo poważną wadą wentylacji grawitacyjnej jest jednak to, że zasysa się z zewnątrz powietrze o tej samej temperaturze co na dworze. Zimą do pomieszczeń jest więc doprowadzane zimne pomieszczenie. Powoduje to dość duże straty ciepła i konieczność zwiększenia wydatków na ogrzewanie. Z kolei latem potrzebna jest w domu klimatyzacja lub przenośne wentylatory, gdyż za pomocą przewodów kominowych z zewnątrz zasysa się ciepłe powietrze.

Rozwiązaniem problemu może być rekuperacja. Dzięki niej zimne powietrze zassane z zewnątrz pomieszczenia nie trafia bezpośrednio do domu, ale jest wcześniej ogrzewane za pomocą pomp ciepła. Dopiero takie ogrzane powietrze trafia do pomieszczeń i dzięki temu można zmniejszyć wydatki ponoszone na ogrzewanie.