You are currently viewing Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej

Układanie kostki brukowej nie jest skomplikowane. W Internecie roi się od poradników brukarskich, które pokazują nam, jak krok po kroku przeprowadzić takie brukowanie. Stosując się do tych wskazówek, z pewnością uda nam się ułożyć kostkę pod podjazd na własnej posesji czy też wykonać ścieżkę ogrodową.

Etapy układania kostki brukowej

układanie kostki brukowej w WołominieZatem jak przeprowadza się fachowe układanie kostki brukowej w Wołominie? Najpierw upewnijmy się, czy zakupiliśmy kostkę odpowiednią do naszego zastosowania. To znaczy, że jej grubość powinna być dopasowana do przewidywanego obciążenia. Kostka brukowa przeznaczona do ruchu pieszego będzie chudsza niż kostka, po której będziemy przejeżdżać samochodem. Jeżeli jesteśmy pewni, że dobraliśmy odpowiednią kostkę, możemy przystąpić do wyznaczania nawierzchni, aby dokładnie wskazać miejsce brukowania. Następnie wykonuje się usuwanie gruntu rodzimego, które nazywane jest korytowaniem. Można te prace przeprowadzić ręcznie i nie zabiera to wiele czasu, jeżeli powierzchnia pod brukowanie jest niewielka. Inaczej poleca się stosowanie maszyn drogowych. Podobnie jeśli chodzi o wyrównanie. Do wyrównania stosujemy pospółkę albo gruby piasek.

 

Rozsypany materiał należy ubić za pomocą zagęszczarki lub walca, a w przypadku małych powierzchni – wystarczy wykonać to za pomocą łaty oraz poziomicy. Uzyskujemy w ten sposób stabilną powierzchnię już prawie gotową do ułożenia kostki. Jednakże musimy jeszcze ułożyć podbudowę – będzie to podkład konstrukcyjny, warstwa odsączająca oraz podsypka pod kostkę. W tym momencie możemy też obramować podłoże – wykonuje się więc krawężniki. Kolejny etap to ułożenie podsypki, zazwyczaj stosuje się tu piasek lub odsiewki kamienne. Ważne jest, aby podsypka posiadała odpowiednie parametry techniczne, aby nie uległo uszkodzeniu podczas wibrowania kostki. Następnie musimy jeszcze wykonać odwodnienie i dopiero nadchodzi moment na układanie kostki brukowej. Choć brukowanie nie wydaje się trudne, opis poszczególnych czynności zajął sporo miejsca. Możemy więc podejrzewać, że i praca będzie czasochłonna.

Dlatego jeżeli nie mamy możliwości, aby poświęcić odpowiednią ilość czasu na to, możemy skorzystać z usług profesjonalnej firmy z Wołomina, która na co dzień zajmuje się układaniem kostek brukowych. Z pewnością długoletnie doświadczenie fachowców sprawi, że prace będą przebiegały bez żadnych zastrzeżeń, a ich efekt będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami. Posiadając profesjonalne narzędzia, a także umiejętności, niewielką powierzchnię można zabrukować w kilka godzin.