Właściwości zlewów kamiennych nazywanych granitowymi

Granitowe zlewozmywaki nazywane są na rynku bardzo często kompozytowymi, konglomeratowymi oraz powszechnie zlewami kamiennymi. To ostatnie określenie jest pewnym uproszczeniem, ponieważ wbrew nazwie, nie są one wykonane z kamienia. Najczęstsza i najbardziej pożądana przez producentów ilość kamienia to około 85% kruszywa.

Jak tworzy się zlewozmywaki kamienne?

Na rynku można znaleźć wiele zlewozmywaków granitowych różniących się bardzo często dużymi różnicami zawartości kamienia. Różnice te, można zauważyć wśród różnych producentów. Wielu z nich specjalnie wykorzystuje niewiedzę konsumentów i obniża zawartość kruszywa w zlewie, przez co zmniejsza się jego cena. Kruszywo jest droższym materiałem, aniżeli żywica. Stąd ceny zlewozmywaków się różnią i są o wiele niższe w porównaniu z tymi, które faktycznie posiadają około 70-80% kruszywa. Zlewozmywaki kamienne wytwarzane są poprzez odlewanie masy do odpowiedniej formy, dzięki czemu nabierają pożądanych kształtów i odpowiednią wielkość czy inne rozmiary. Jeśli chodzi o inne właściwości, które są zauważalne dla każdego, to zlewozmywaki kamienne posiadają gładką powierzchnię mimo posiadania tak wysokiej ilości kruszywa mineralnego. Wobec tego duża zawartość kruszywa nie ma aż takiego wpływu na powierzchnie sprzętu. Masa zlewozmywaków granitowych wynosi zwykle od 10 do 20 kilogramów. Waga uzależniona jest rozmiarami zlewów.

Mimo, iż zlewy kamienne są odpornymi i bardzo wytrzymałymi, to trzeba o nie odpowiednio dbać i pielęgnować je. Po pierwsze najważniejsza jest regularność, jak w większości przedmiotów, które należy czyścić. Granitowy zlewozmywak czyszczony regularnie, najlepiej chociaż delikatnie na co dzień będzie się prezentował zdecydowanie lepiej. Do czyszczenia można użyć płynu do mycia naczyń czy specjalnych past i środków czyszczących dostosowanych do czyszczenia tego typu zlewów. Kolejną istotną rzeczą jest to, że nie należy używać środków czyszczących, które mocno ścierają powierzchnię. Może to zniszczyć nieodwracalnie zlewozmywak. Czyszczenie zlewów powinno odbywać się za pomocą delikatnych gąbek lub ściereczek. Aby zlewozmywak wyglądał jak nowy należy go najpierw odpowiednio wyczyścić, następnie opłukać ciepłą wodą, wypolerować szmatką lub ręcznikiem, a w następnej kolejności natłuścić olejem jadalnym.

Chcąc nadać klasycznego wyglądu w kuchni, jednak połączonego z nowoczesności warto pomyśleć o popularnych zlewozmywakach granitowych. Dodają wdzięku, jednocześnie zapewniając zadowolenie z użytkowania. Posiadają wiele istotnych zalet, jak wytrzymałość czy plamoodporność.