You are currently viewing Wybór i użytkowanie frezarki

Wybór i użytkowanie frezarki

Do obróbki powierzchni płaskich z drewna wykorzystuje się frezarkę. Stanowi ona podstawową maszynę w każdym tartaku, stolarni, a często nawet w przydomowych warsztatach, gdyż za jej pomocą można uzyskać różnego rodzaju kształty, nawet te najbardziej skomplikowane takie jak rowki, gwinty czy też koła zębate.

Frezarka łatwa w obsłudze

frezarka do drewnaNic więc dziwnego, że frezarki są naprawdę przydatne. Jednak obecnie na rynku jest tak dużo urządzeń tego typu, że wybór jednego z nich może być dla nas ciężki. Która z frezarek sprawdzi się bowiem najlepiej w naszym przypadku? Czy istotna jest powierzchnia stołu roboczego urządzenia, czy może zwracać większą uwagę na przesuw lub szybkości dojazdowe? Czy kierować się rodzajem sterowania czy może rodzajem silnika napędowego? Takie pytania można mnożyć bez końca. Jedno jest pewne, do wyboru frezarki powinniśmy podejść rozważnie, aby nie trafić na bubla. Czym więc się kierować? Najpierw zastanówmy się, jakiej budowy frezarka nam odpowiada. W ofertach producentów znajduje się bowiem nie tylko dolnowrzecionowa frezarka do drewna, ale także urządzenie górnowrzecionowe oraz równowrzecionowe, w dodatku liczba wrzecion może być różna. To już jest z pewnością skomplikowane, ale o co tutaj tak naprawdę chodzi? Po prostu w przypadku frezarki dolnowrzecionowej wrzeciono jest umieszczone pod stołem – możemy więc łatwo domyślić się, jak to wygląda w pozostałych przypadkach.

frezarka do drewnaNajprostsze w obsłudze są frezarki posiadające wrzeciono umieszczone nad stołem i to właśnie ten rodzaj urządzenia stosuje się najczęściej do profilowania zewnętrznego oraz wewnętrznego, na całej powierzchni obrabianego materiału. Z kolei frezarki dolnowrzecionowe są bardziej wymagające w obsłudze, dlatego poleca się je bardziej zaawansowanym użytkownikom. Głównie ze względów bezpieczeństwa – jeżeli nie posiadamy odpowiednich umiejętności do pracy, możemy przez przypadek wyrwać obrabiany element, co doprowadzi nie tylko do uszkodzenia maszyny, ale możemy zrobić krzywdę także sobie. Dlatego warto dostosować urządzenie do swoich umiejętności, aby nie porywać się z motyką na słońce i aby wszystko układało się pomyślnie. Kolejną kwestią, która liczy się przy wyborze, jest moc wrzeciona oraz to, czy urządzenie zapewnia precyzyjną pracę.

Z pewnością będzie nam bowiem zależało na efektach, które odznaczają się stuprocentową dokładnością, nie ma więc sensu zakup urządzeń niskiej jakości, gdyż one nam tego nie zapewnią. Postawmy na renomowanych producentów i cieszmy się frezarkami wysokiej klasy, które na pewno będą dobrze się sprawdzać.