Zalety stosowania folii do basenu

Folia solarna, umieszczona na powierzchni wody w basenie, zwiększa wychwytywanie energii słonecznej (a więc podnosi temperaturę wody i zmniejsza zużycie energii na jej ogrzewanie), zmniejsza jej odparowanie (a więc mniej wody trzeba uzupełnić) i zmniejsza zużycie środków chemicznych.

Folia zakrywająca basen

folia do basenuJest to proste, skuteczne i tanie rozwiązanie. Przykrycie basenowe jest szczelną folią z polietylenu, z tysiącami malutkich komór- pęcherzyków powietrznych z jednej strony i gładką, laminowaną powierzchnią z drugiej. Materiały użyte do produkcji są ekologiczne. Folia do basenu, zwrócona stroną z pęcherzykami do dołu, jak powłoka okrywa całą powierzchnię wody. Gładka strona folii jest niebieska i doskonale akumuluje krótkie fale energii słonecznej, które skupiają się w komorach- pęcherzykach i przyczyniają się do podgrzewania wody. Bariera stworzona przez folię zapobiega wyparowywaniu wody, a więc zmniejsza również objętość wody, potrzebnej do uzupełniania strat oraz ilość substancji chemicznych, które wyparowują wraz z wodą. Liście, śmieci i kurz, gromadzące się na powierzchni folii, można łatwo usunąć. Folia solarna montowana jest za pomocą linek albo pasów elastycznych do urządzenia- bębna nawijającego.

folia do basenuFolia solarna sprawdzi się również w przypadku basenu wewnętrznego. Wówczas dzięki folii można zmniejszyć zużycie energii systemu wentylacji i osuszania powietrza, a także w pewnym stopniu złagodzi specyficzny zapach substancji chemicznych stosowanych do uzdatniania wody (mniej będą parowały). Istnieje szereg wskaźników efektywności wykorzystywania folii solarnej na basenie. Przede wszystkim, podwyższa ona temperaturę wody w basenie o 8 stopni. Zmniejsza jej wyparowywanie do 85%. Dwukrotnie obniża koszty uzupełniania i podgrzewania wody w basenie. Zmniejsza zużycie środków chemicznych o 50%. Przechowywanie i pielęgnacja folii do basenu są łatwe. Gdy jest ona zwinięta, powinniśmy chronić ją przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i wysokich temperatur. Można w tym celu wykorzystać specjalny pokrowiec. Jeśli oczyszczamy wodę basenową za pomocą procedury „szok- chloru”, w tym czasie przykrycie solarne, powinno być bezwzględnie wyjęte z basenu. Na koniec sezonu kąpielowego, przed zwinięciem folii na bęben, trzeba przepłukać ją zimną, czystą wodą. W zimę należy folię przetrzymywać w ciepłym pomieszczeniu.

Te proste zasady zwiększą żywotność folii do basenu. Dzięki zastosowaniu w basenie folii solarnej woda będzie czysta i ciepła. Zakup folii solarnej nie obciąży znacząco naszego budżetu, a może okazać się przydatną opcją. Folia solarna jest rozwiązaniem uniwersalnym- sprawdzi się zarówno w przypadku zewnętrznych i wewnętrznych basenów, jak i jacuzzi.